Search

Social Media Login


Member Login

Log in Register

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Error
  • JUser: :_load: Unable to load user with ID: 48

Add Review


Media Release: Launch of Namibian Theatre and Film Awards 2012

Rate this item
(1 Vote)

On 31 October we held the official media conference to launch the Namibian Theatre and Film Awards 2012. Below you find this year's nominees:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nominations

Theatre

 

Ombili Katangolo Award – Best Newcomer Actor

Blessing Mbonambi

Brumilda English

Joalette de Villiers

Sepiso Mwange

Of Mice and Men

Shebeen Queen

The Story of Red

The Story of Red

 

 

 

 

 

 

Best Stage Set & Costume

The Story of Red

Things Fall Apart

Anatomy of a Heppy Marriage

Thirty Nine Steps

 

 

 

 

 

Best Newcomer-Directing

Jacques Muushandja

Blessing Mbonambi

Sepiso Mwange

Joalette de Villiers

Shebeen Queen

The Story of Red

Thirty Nine Steps

The Maids

 

 

 

 

 

 

Best Supporting Role

Blessing Mbonambi

Haymich Olivier

Jean Louis Knouds

Zindzi Gordon

The Story of Red

Happy Beat

The Forgotten Children

Thirty Nine Steps

 

 

 

 

 

 

Best Female Actor

Sheila Am!gabes

Joalette de Villiers

Brumilda English

Helouise Gorases

Broken Butterflies

The Story of Red

Shebeen Queen

The Story of Red

 

 

 

 

 

 

Best Male Actor

Blessing Mbonambi

Anathi Hans

David Ndjavera

Armas Shivute Armas

The Story of Red

Thirty Nine Steps

Report to an Academy

Shebeen Queen

 

 

 

 

 

 

Best Director

Prof Aldo Behrens

Blessing Mbonambi

Sepiso Mwange

David Ndjavera

Say Sjibbolet

The Story of Red

Thirty Nine Steps

Of Mice and Men

 

 

 

 

 

 

Best Play

Thirty Nine Steps

The Story of Red

Of Mice and Men

Things Fall Apart

 

 

Nominations

Film

Best Original Music Score 

-          Steffen List for 100 Bucks

-          Steffen List for Looking for Iilonga

-          Alessandro Alessandroni for Dead River

-          Sonja Majewski for Try

-          Jackson Kaujeua for Born in Etosha

 

Best Sound Design 

-          David Benade for Looking for Iilonga

-          David Benade for Dead River

-          Wojtek Majewski for Try

-          Jay Malgas for Place of Peace

-          Patrick Giraudi for African Cowboy

 

Best Cinematography 

-          Alexander Honisch for Try

-          Frederick Fuessel for Dead River

-          Michael Brewer for African Cowboy

-          Simon Wilkie & Renier de Bruyn for Reflections

-          Raphael Scriba for 100 Bucks

 

Best Production Design 

-          Stephan Eins for Dead River

-          Pirouz Ghayouri for Try 

-          Caroline De Meersseman for 100 Bucks

-          Ernst Steynberg for Looking for Iilonga

-          Lila Swanepoel for Reflections

 

Best Editor 

-          Boris Shiyangeni for Try

-          Haiko Boldt for Dead River

-          Haiko Boldt for Looking for Iilonga

-          Robert Scott for Reflections

-          Björn Rehder for 100 Bucks

 

Best Newcomer in an Acting Role

-          Onesmus Uupindi in Looking for Iilonga

-          Lynn Strydom in 100 Bucks

-          Sheena Schwartz in My Beautiful Nightmare

-          Shaquille Shikwambi in Dead River

-          Jade Coury in Dead River

 

Best Original screenplay

-          Sophie Mukenge Kabongo  for Try

-          Tim Huebschle for Dead River

-          Vickson Hangula for Place of Peace

-          Tim Huebschle and Nailoke Mhanda  for Looking for Ilonga

 

Best Male Actor 

-          Joel Haikali in Try

-          Perivi John Katjavivi in 100 Bucks

-          Onesmus Uupindi in Looking for Iilonga

-          Jens Schneider in Dead River

-          David Ndjavera in 100 Bucks

 

Best Female Actor 

-          Sheena Schwartz in My Beautiful Nightmare

-          Rebecca Haufiku in Try

-          Thereza Kahorongo in Tjiraa

-          Ripuree Tjitendero in 100 Bucks

-          Lynn Strydom in 100 Bucks

 

Best Director 

-          Tim Huebschle for Dead River

-          Andrew Botelle & Robert Scott for Born in Etosha

-          Perivi John Katjavivi for My Beautiful Nightmare

-          Joel Haikali for Try

 

Best Documentary 

-          Born in Etosha

-          From Namibia with Love

-          Mystery of Fairy Circles

-          Eco-tourism

 

Best Short Film 

-          100 Bucks

-          Dead River

-          Try

-          Looking for Iilonga

-          My Beautiful Nightmare

 

Written by Last modified on Sunday, 10 February 2013 18:22

User Reviews

Our Space

NTN MemberShip

Shows

Friends